68 päeva avamiseni koos Jardin Lilledega

Arsenal Keskuse avamiseni on jäänud kõigest 68 päeva. Igal nädalal kohtume mõne huvitava poodnikuga, kes räägib meile oma loo ning miks tasub just Arsenal Keskusesse tulla. Kohtusime lillepoes “Jardin” äri asutaja Janikaga ning tema tütre, järgmise põlvkonna juhi, Kaisaga.

Kust tuleb teie nimi Jardin Lilled?

Jardin lilled alustas kunagi tegutsemist koos ühe Belgia koostööpartneriga, teadupärast tähendab “jardin” prantsuse keeles aeda, sealt see tulebki.

Te olete tegutsenud 20 aastat, see on väga pikk aeg. Kuidas alustasite?

20 aastat tagasi liikusin mina aktiivselt ringi Euroopa nooraednikega, ning nende rännakute käigus sai nähtud analoogseid lilleärisid, mida Eestis siis veel ei olnud. Aasta oli 1992. Kuna ka minu ema oli eluaeg tegelenud lilledega ja minu lapsepõlve saatis see aiandi värske, kevadine lõhn, läks kõik kuidagi loomulikku rada pidi. Eestis oli aianduskeskuste ja lillepoodide nišš väike, tuligi mõte, et võiks tegelema hakata.

Mitu aastat ei olnud meil tegelikult ühtegi poodi, tegime ainult hulgimüüki, sõitsime päevast-päeva ringi. Esimese poe avasime Tartus aastal 2000, “Plaskus.” Praeguseks on Jardinil 25 poodi ja 110 töötajat.

Kaisa, sinu ema ja vanaema on tegelenud lilledega, nüüd ka sina.

Jah, no mina olen üles kasvanud lillede keskel, olen hästi looduslähedane inimene. Mulle meeldib looduses käia ja seal lilli vaadata, et selline huvi on ikka olnud, see tundub kuidagi loomulik.

Mainisite, et teil on 110 töötajat. Kust nad tulevad, lilleseadmiskoolist?

Nii siit kui sealt. Tänapäeval saab kutsestandardiga floristiametit õppida Räpina kutsekoolis. On ka inimesi, kes õpivad meie juures välja. Ma ei mäleta, mis aastal see olla võis, aga me otsisime endale floriste ehk lilleseadjaid. Panime kuulutuse CV keskusesse. Selle peale helistas üks meesterahvas ja küsis, kas puid on lõhkuda vaja? Et ei teadnud, mis see florist täpselt on…

Eestis on lilleseadmise kultuur kaubanduse valdkonnas selline keskmine. Ta ei ole nii väärtustatud kui näiteks Inglismaal või Hollandis, kus lilleseadmine seostub ruumidisaini või millegi muu sellisega, meil on see asi vajaduspõhine.

Et just kinkimise mõttes, et on vaja lilled viia?

Jah, just, aga see on hea tava, sest mujal maailmas ei kingita nii palju lilli kui Eestis. Mujal maailmas ei minda sünnipäevale lilledega, kooli lõpetamisel ei saa keegi lilli, meil on head tavad.

Kuidas lilled siia jõuavad?

Hetkel tulevad lilled põhiliselt Hollandist või vähemalt Hollandi kaudu. Taime- ja lillemaailm on üsna kiiresti arenev ja muutuv. Nii floristika osas, kus muutuvad trendid ja värvid ning stiilid; lisaks, tuleb juurde palju taimi ja nende uusi aretusi. Täna tulid meil müüki mustad roosid, mida iga päev ei näe. Lillemaailm on nagu moemaailm, kui käia Hollandis koha peal, kus see müügipool on väga suur, siis on küll selline tunne nagu läheks kuskile Londoni moeshowle.

Tellitakse kaks korda nädalas. Kohale jõuavad imekiiresti, reedel laaditakse peale ja pühapäeva varahommikul on nad Tartus. Siis pakitakse nad ära ja saadetakse üle Eesti poodidesse laiali. Kolmapäeval tuleb teine last.

Kuidas lillede värskus garanteeritakse?

Meie ostujuhi oskused, ta teab, mis kasvatajatelt mis sorte osta, mis hinnaga. See on aastatega tulnud töökogemus. Tuleb osta sellist asja, mis müüb kiiresti ära. Samas, mõned taimed valmivad nagu puuviljad, avanevad alles siis kui vaasi panna.

Kui kaua on võimalik lõikelilli üldse säilitada, näiteks roosi?

Oleneb lillest, roosi on kindlasti võimalik nädala jagu säilitada. Krüsanteemi isegi kaks nädalat. Kusjuures, nelgid, mis tulevad Kolumbiast ja Ecuadorist, nende puhul leiame tihti kastist pakkekuupäeva, mis võib olla isegi paar kuud varasem. Et need on juba mitu kuud ette ära korjatud, teevad selle suure reisi, valmivad veel nii-öelda. Seda juhtub enim enne suuri lillepidusid nagu naistepäev, kui suured kogused kokku korjatakse.

Kas on tõsi, et armastusega kingitud lilled kestavad kauem?

Muidugi, loomulikult.

Kuidas valmistute pühadeks nagu naistepäev, sõbrapäev?

Me oskame seda 20 aasta kogemuse põhjal prognoosida. Muidugi oleneb palju ka tähtpäevadest, nädalapäevadest, mõni tähtpäev müüb vähem. Näiteks sügisel, kui lapsed kooli lähevad sõltub müük suuresti sellest, kas on olnud soodne suvi suvelille kasvuks. Kui õpetajale viimiseks saab lille vanaema aiast, siis käiakse siin vähem.

Mis on teie enda lemmiklilled?

Valged lilled, kevadised lilled. Värsked lilled, mis tekitavad soovi neid kätte võtta. Mulle nelgid üldiselt ei meeldi, aga kui tal on värskusest pakatav tugev õis, siis tekib tunne, et neid võiks kusagil kasutada.

Kuidas mõjuvad inimestele need aroomid, mille keskel te töötate?

Kliente üldiselt meelitab ligi selline kevadine hüatsindilõhn, liilialõhn, see on kindlasti meeldiv. Aga see aroom on Eesti kasvatajate lilledel, nagu ka tomatil-maasikal, paljudel tänapäeval aretatud sortidel ei olegi aroomi, on ainult välimus. Teisest küljest on ka see, et mõned hästi tugeva lõhnaga lilled võivad töökeskkonnas olla vastunäidustatud, mõned inimesed ei saagi lillepoes töötada, sest neil on allergia.

Mis on suurim kogus lilli, mis teilt kunagi tellitud on?

Me oleme teinud presidendi vastuvõtu Tartus, kui see seal esimest korda aset leidis. Sinna läks ikka väga palju lilli. Kui ma õigesti mäletan siis umbes 10 000 tulpi, ratsuritähed ja muud, et kogused olid ikka väga suured.

Teie kodulehel on võimalik lilli interneti kaudu saata, kuidas see toimib?

See on järjest populaarsem. Väga palju lilli saadetakse just e-poe kaudu. Meie enda missioon on kaunistada erilisi hetki iga päev, et iga päev on võimalik lilli saata, isegi pühapäeval. Lisaks tahame üllatusmomente tekitada. Ükskord näiteks andis lilled üle Daniel Levi, neiu partner, kes lilled tellis, oli ise ajateenistuses.

Miks plaanite Arsenal Keskusesse laieneda?

Meil on omal selline nali, et 20 aastat oleme tegutsenud, nüüd siis lõpuks jõuame Tallinnasse. Et me oleme küll Viimsis ja Mustakivis, aga kesklinnas meid ei ole. Arsenal Keskus on hea asukohaga, igale poole on mõistlik vahemaa. See keskus tundub olevat väga miljööväärtuslik ja äge, vastukaaluks kõigile tavalistele tüüplahendustele.

Arsenali tuleb meile hästi suur pood, et tavaliselt on meie poed poole väiksemad. Me tahakski seal seda interjööriasja ära kasutada, et luua selline lille-ja aiapood. Nii-öelda Põhja-Tallinna stiilis, hästi palju on harjutud lõikelilli ostma, meil on potilille pool tugevam, tahame seda seal esile tuua. Soovime anda inimestele inspiratsiooni, et kuidas lilli omavahel kombineerida ja kuidas nad võiksid toimida sisutuselemendina.

Arsenal Keskuse avamispeol on Teil kogu seda ilu võimalik oma silmaga näha. Seniks aga nautige galeriid, jälgige infot ja liituge Arsenal Klubiga.

 

Arsenal Klubi

Soodustused, pakkumised, üritused

Liitu klubiga

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamise jätkamisel nõustute küpsiste ja andmetöötlustingimustega.
Tutvuge lähemalt meie andmetöötlustingimustega.

OK