Uuskasutuskeskus on äge koht, kus vanad asjad saavad uue elu

Kohtusime Annika Altmäega Arsenali Uuskasutuskeskuses ning vestlesime vanadele asjadele uue hingamise andmisest.

Mis on Uuskasutuskeskus?

Uuskasutuskeskus on selline äge koht, kus vanad asjad saavad uue elu. Peame ennast keskkonnaorganisatsiooniks ning meie eesmärk on see, et ükski korralik asi ei jõuaks tarbetult prügimäele. Meile saab tuua kõik asjad, mida sa enam ise ei vaja ja omakorda osta meilt asju, mida sul on vaja.

Me anname inimestele nii-öelda väärika viisi asjadest loobumiseks. Ei pea tegelikult ennast halvasti tundma, kui sul enam midagi vaja ei lähe. Mõte ongi selles, et meile saab tuua kõik asjad, alates tekikottidest ja mööblist, lõpetades DVD-de, raamatute ja nööpidega. Ükski asi pole liiga väike ega tühine, et ta ei saaks uut elu.

Millal Uuskasutuskeskus avati?

Esimene Uuskasutuskeskus avati 2004, Tallinnas, Paide tänaval. Arsenali oma on üheksas. Kohe-kohe, kahe nädala pärast, avame oma kümnenda, see tuleb Liivalaia tänavale.

Kas need asjad, mis teile tuuakse, lähevad siinsamas müüki?

Me oleme üritanud oma ökoloogilist jalajälge vähendada, mis tähendab seda, et me ei sõiduta asju tarbetult mööda Eestit ringi. Seega ei ole meil ühtset sorteerimiskeskust. Iga keskus tegutseb lokaalselt, sorteerimine käib siinsamas tagaruumis. Umbes kolmandik neist asjadest, mis Arsenali keskusesse tulevad, jõuavad siia müügisaali, millest me katame siis oma MTÜ kulud, rendi, tööjõu ning sellest, mis üle jääb, avame uusi keskusi.

Palju asju läheb ka koostööpartneritele, meil on erinevad partnerid, sotsiaalhoolekanded, kodutute varjupaigad, filmid, teatrid. Kui tood siia mõne ägeda kasuka, võid seda järgmine kord näha mõnes uues Eesti filmis. Kõik, kes meie poole pöörduvad, olgu nendeks EKA tudengid või kunstnikud, saavad meilt alati materjali, et nad ei peaks tarbetult uusi asju tootma. Asjad, mida me ei saa meile toodud kujul taaskasutada, lähevad ümbertöötlemisse. Umbes 10% läheb prügisse.

Olen kuulnud, et te toetate ka erinevaid heategevusprogramme, on see nii?

Jah, kuna oleme MTÜ ja peame oma kasumit sihtotstarbeliselt kasutama, oleme viimased kaks aastat toetanud sellist asja nagu kiusamisvaba kool. See on sihtasutus, mis viib koolides läbi erinevaid programme, et lapsed üksteist ei kiusaks. Meie jaoks on oluline, et see raha läheks meie annetajatele olulisse kohta. Kuna enamus annetajaid on ikkagi pereinimesed, üritame leida igal aastal võimaluse, kuidas neile tagasi anda.

Siia tuuakse siis palju asju?

Jaa. Oleme end alles sisse seadmas, aga juba esimese nädalavahetusega said siinsed kogumiskastid täis. Eesti inimene on helde annetaja, tõesti tuuakse väga palju asju.

Kas on juhtunud, et keegi toob teile siia midagi ning tahab seda hiljem tagasi?

Mina isiklikult ei ole seda kõrvalt näinud, aga ma olen kuulnud, et ükskord annetas keegi oma võtmed koos riietega ära, pärast oli tükk tegu, et need üles leida. Üks vinüülikoguja andis oma vanad vinüülid siia, aga tuli välja, et lisaks nendele olid karbis mingid haruldased plaadid. Ta sai sellest paar päeva hiljem teada, õnneks olid need asjad veel tagaruumis ja ta ei jäänud neist ilma.

Üldiselt, kuna asjad jäävad samale kohale, on tõenäosus olemas, et saad need tagasi, aga võib ka juhtuda, et need on liikunud juba müügisaali või teatrisse. Pigem tasub asjad enne siia toomist üle kontrollida.

On teile siia ka midagi varanduselaadset toodud, et väga suure väärtusega asju, millest omanikul aimugi pole?

Enamasti me ei tea, sest tegelikult ei tööta meil siin näiteks antiigispetsialiste. Siit võib olla igast asju läbi käinud. Meid külastab hästi palju antiigi kokkuostjaid, mõned lähevad meilt küll silmad särades minema, kindlasti on asju, mille tegelikku väärtust me ei tea.

Mis on kõige kentsakamad asjad, mida Uuskasutuskeskusesse tuuakse?

Ma olen tihti näinud asju, mis on siia vist kogemata sattunud. Hambaproteese näiteks. Viimati leidsin oma õe koerale mütsi, kuhu peale on kirjutatud “DOG.” Täiesti imelikud asjad, mida ei oskaks siit otsida, aga mida ei oskaks ka kusagilt mujalt otsida, siia jõuab ikka igasuguseid huvitavaid asju.

Kokkuvõttes, miks peaksid inimesed Uuskasutuskeskust külastama?

Sest see on hetkel kõige keskkonnasäästlikum viis tarbimiseks. Ma olen siin aasta aega töötanud ja mu käsi ei tõuse enam uusi asju ostma, kui näen, et nii heas seisukorras asjad jõuavad teisele ringile. Milleks kurnata loodust ja prügimägesid?

Selleks ei pea olema tingimata keskkonnainimene, võid kasvõi lihtsalt mõelda, et palju raha sa säästad, kui käid poodlemas siin, mitte mõnes suures poes. Nii jääb muude elamuste jaoks palju rohkem raha alles, olgu selleks reisimine või teatri külastamine.

Iga päev tuleb kaupa välja ja juurde, iga päev läheb midagi eest ära ning seega tasub siin käia tihedamalt, kui kord kuus. Siin poodlemine nõuab kannatlikkust, otsimine võtab aega, aga see-eest on leidmisrõõm väga suur. Meid tasub külastada ka kuu viimasel kolmel päeval, kus kõik asjad on müügis 50% soodsamalt ning kõik riided maksavad vaid ühe euro.

Arsenal Klubi

Soodustused, pakkumised, üritused

Liitu klubiga

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamise jätkamisel nõustute küpsiste ja andmetöötlustingimustega.
Tutvuge lähemalt meie andmetöötlustingimustega.

OK