Arsenal Keskuses asuva Euroclean-i juhataja Karmen Veeorg selgitas meile mis see keemiline puhastus ikkagi on.
Millega tegeleb Euroclean?
Euroclean tegeleb keemilise puhastuse ja märgpesu teenuse osutamisega nii era- kui ka äriklientidele, olgu selleks siis hotellid, restoranid või catering firmad. Puhastame vaipu, voodipesu, kodutekstiile ja kõikvõimalikke riideid. Lasteriietele on eraldi hinnakiri, mis on 30% soodsam kui täiskasvanute oma.
Kuidas jõudsite keemilise puhastuseni?
Aastal 2005 otsustasin, et tahan osutada teenust, mis pakub inimestele huvi ning on tõeliselt vajalik. Läbi juhuse sattusin keemilise puhastuse peale ja ostsin oma esimese komplekti seadmeid. Hakkasin töötajaid värbama, koolitama ja ise seda asja õppima.
Mis on see keemia, mida keemilises puhastuses kasutatakse?
Keemiline puhastus on protsess, mida viib läbi kemikaal nimega perklooretüleen, mis ringleb vastavas masinas. See on selline suur pesumasin, milles toimub kogu protsess – nii puhastus, kui ka kuivatus. Puhastamise käigus läheb seda ainet järjest masinast välja, kemikaali valatakse juurde üks või kaks korda aastas. Seda teevad spetsialistid, sest antud aine on mürgine ning lendub kergesti.
Mida võib keemilisse puhastusse tuua ja mida ei peaks tooma?
Kuna kemikaal on mürgine, siis keha vastu liibuvaid esemeid tuleks puhastada vesipesuga. Muidu tuuakse siia peaaegu kõike, lisaks jopedele, särkidele, pintsakutele, mis on tavapärased, puhastame ka jalatseid, mänguasju, käekotte, aksessuaare ja kõike muud, isegi kohvreid. Samuti puhastame nahast asju. Kindlasti eristume selle poolest teistest kohtadest. Peame ennast käsitööliste ettevõtteks, teeme käsitsi ikka väga palju asju.
Me vaatame alati esemele otsa ja toetume kogemuste pagasile, et kas julgeme mingit konkreetset asja puhastada või mitte, mis on riskid ning räägime sellest kliendiga. Mõnele riidele ei ole võimalik enam eluvaimu sisse puhuda, aga teeme, mis suudame.
On juhtunud ka nõnda, et mõni asi, mis puhastusse tuuakse, laguneb ära?
On. Siis tuleb vastavalt situatsioonile otsustada. Loomulikult, kui oli meie süü, et valisime vale tegevuse või ei pööranud mingile riskile tähelepanu, siis püüame asja lahendada kliendikeskselt, kas siis kompensatsiooni või uue eseme näol. On ka juhuseid, kus tootja on pannud valed etiketid sisse. Siis tuleb teha ekspertiis ja selgitada välja kas tegemist oli praakeseme või vale juhisega.
Kõige lahedam näide on muidugi see, et inimene tõi meile karakull kasuka. Vaatasime peale, et täiesti tavaline kasukas ja panime ta masinasse. Kui tsükkel lõppes, saime masinast kätte ainult puntra nööri ja voodri. Tegelikult oli kasuka näol tegemist kangale liimitud nöörist tehtud mügarikega, mis oli püütud karakull kasukale võimalikult sarnaseks teha. Tulemuseks oli see, et küll naersime tükk aega, aga kliendile pidime selle asja kuidagi kompenseerima. Lahendasimegi nii, et ostsime siis sarnast kangast, mis imiteerib kasukat ja klient oli väga õnnelik.
Milline võiks olla plekk, mille puhul keemiline puhastus ei aita?
Üks sellistest plekkidest on hallitus. Kui ta on hästi värske on temast veel võimalik jagu saada. Pikema aja möödudes läheb ta sügavale kangasse, eriti kui tegemist on värvilise esemega. Valge puhul on veel variant, et äkki aitab valgendamine. Raske on kätte saada ka erinevaid liime, lakke ja värve, mis ei pruugi välja tulla ei tavaliste plekieemaldusvahenditega ega ka professionaalsetega.
Aga vereplekkidest saab jagu?
Jah. Värske veri tahab saada aega ja rahulikku leotamist külmas vees. Kodus samuti, et kui juhtub õnnetus ja mingi riie on verega koos, siis tasuks ta kohe külma vette likku panna. Mõni kakleb ööklubis, toob järgmine päev oma pluusi ja pintsaku meile. Töö puhul kasutame kummikindaid, et töötaja oleks kaitstud, leotame mõned korrad ja vaatame, mida edasi teha.
Kas hooajariided tuleks tuua keemilisse puhastusse enne või pärast hooaega?
Hooajal kantud riided tuleb pesta ja puhastada hooaja lõpus. Kui riided mustalt kappi panna, siis mustus ja tolm, mis neil küljes on, kinnistub ja jääb kauaks kanga sisse. Seda raskem on teda sealt eemaldada. Meie teeme alati kevadhooaja lõpul jopedele ja mantlitele sooduspakkumisi, et inimesed saaksid oma asjad puhtaks. Siis on hea neid järgmise hooaja alguses kapist võtta, mitte avastada, et mu lumivalge jope on muutunud tumehalliks.
Plekieemalduse kohta on erinevaid rahvamüüte, kas on mõttekas kodus mingeid meetodeid proovida, või tuleks määrdunud ese kohe siia tuua?
Kui tahad kodus plekieemaldust proovida, siis nagu mainitud, on kõige kindlam viis panna riie külma vette. Las ta liguneb seal ööpäeva või kaks, siis pese riie õrnalt läbi. Kui see ei ole tulemust saavutanud, tuleks ese tuua keemilisse puhastusse.
Tihtipeale panevad inimesed plekile kõikvõimalikke asju, mida nad on kuskilt kuulnud – soodat, sidrunit, mida iganes ja hõõruvad plekki meeletult palju. Tulemuseks on see, et plekk on nii kõvasti kinni keevitatud, et no lõika välja. Pigem tuleks ikkagi kohe spetsialisti juurde pöörduda ja öelda, mis juhtus, nii on lihtsam leida õiged vahendid, et seda eemaldada.