Arsenalis avati mälestuspink endise sõjatehase töötajatele

5. oktoobril avati Arsenalis mälestuspink kunagise relvatehase töötajatele ja nende juhile, kolonel Eduard Rudolf Kimberile.

Mälestuspink avati Eduard Rudolf Kimberi sünniaastapäeval. Mälestuspingi idee algatasid Kimberi järeltulijad ning pink paigaldati koostöös Arsenal keskusega.

Eduard Rudolf Kimber sündis 5. oktoobril 1885 Suuremõisas, Hiiumaal. Aastatel 1925-1940 oli ta Arsenali relvatehase ülem ning tema juhtimise all loodi mitmeid uusi relvamudeleid, mida eksporditi ka riigist välja. Kimber arreteeriti Nõukogude võimude poolt 1941. aastal ning hukati 1943. aastal vangilaagris.

Mälestuspink paigaldati nii kolonel Kimberi kui kõigi relvatehase endiste töötajate mälestuseks. Tehases töötas ainuüksi 1930. aastatel sadu töölisi (näiteks 1939. aastal üle 500). Arsenalis toodeti ja hooldati püsse, kuulipildujaid, soomusautosid, granaate, tankitõrjemiine, padruneid, gaasimaske ja muud.

Arsenali hoone ehitati 1917. aasta paiku kasarmuks ning relvatehasena alustas see tööd juba Vabadussõja ajal. Sõjatehasena töötas Arsenal nii Eesti Vabariigi ajal kui ka Nõukogude okupatsiooni ajal. Kaitseväe tellimusi täideti majas ka pärast taasiseseisvumist, kuni 2012. aastani. 2016. aastal avati renoveeritud hoones kaubandus- ja ärikeskus Arsenal.

Mälestuspink avati 5. oktoobril Arsenali Tööstuse tänava poolses parklas, hulkurkoer Žoriku ausamba lähedal. Avamisel olid kohad nii tänased Arsenali juhid, kolonel Kimberi järeltulijad ja sugulased, Sõjamuuseumi esindajad, Põhja-Tallinna linnaosavanem Manuela Pihlap ja Riigikogu Riigikaitsekomisjoni esimees Raimond Kaljulaid.

Kolonel Kimberi elust saab lähemalt lugeda Hiiu Lehest.

 

Arsenal Klubi

Soodustused, pakkumised, üritused

Liitu klubiga

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamise jätkamisel nõustute küpsiste ja andmetöötlustingimustega.
Tutvuge lähemalt meie andmetöötlustingimustega.

OK