Arsenalis saab näha fotonäitust “Kopli pärlid”

Alates 2. oktoobrist saab Arsenalis näha ajakirja Pööning koostatud fotonäitust “Kopli pärlid.”

Näitus „Kopli pärlid“ tutvustab Kopli poolsaare arhitektuuri- ja kultuuriloolisi pärle – olemasolevaid, teostamata jäänud, aga ka juba igaviku teed kadunud hooneid, rajatisi ja keskkondi.

Koplis on toimumas kiire areng, kus vanasse miljöösse pikitakse järgemööda uusi elamupiirkondi, ateljeesid, kohvikuid, poode ja kaubanduskeskusi. Samas on veel säilinud ajaloolise Kopli hurma ja salapära, millele loovad kontrasti uued moodsad lahendused. Tulemas on peale uus põlvkond, uus Kopli, kes ei pruugi seal olnud paikadest midagi teada. Näiteks oli Kopli kalmistule maetud 18. sajandi üks kuulsamaid kontsertlauljaid Euroopas, primadonna Gertrud Mara, kelle 82. sünnipäevaks saatis pühendusluuletuse staari annet imetlenud J. W. Goethe isiklikult. Omamoodi ikooniks võib pidada ka 1980ndatel Koplis asunud populaarset restorani Kalinka, mille interjöör oli tollaste tippdisainerite ühislooming.

“Koplis on mastaapi, kõik näib siin kuidagi ebaeestipäraselt võimas ja avar. Koplis on vastuolusid ning liigselt kasimata ja lihvimata ehedat elu, täis hurma ja traagikat. 19.-20. sajandi ühiskonna tähtsad märksõnad, nagu rasketööstus, tehniline progress, rööbastransport, aga ka klassivastuolud, alkoholism, massirepressioonid ja -immigratsioon on jätnud siia nii vägevaid jälgi, et 21. sajandil on olnud teinekord keeruline kohale jõuda. Nüüd on see siiski juhtumas. Inimelu mitmekesisuse ilu jätkub Koplis aga veel kauaks. ” 

Tekstid: Oliver Orro
Fotod: Rasmus Jurkatam, Tõnu Tunnel, Eesti Arhitektuurimuuseum, Eesti Rahvusarhiivi fotokogu
Kujundaja: Tuuli Aule
Teostus: Ajakiri Pööning

Arsenal Klubi

Soodustused, pakkumised, üritused

Liitu klubiga

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamise jätkamisel nõustute küpsiste ja andmetöötlustingimustega.
Tutvuge lähemalt meie andmetöötlustingimustega.

OK