27. oktoobril tähistatakse hindu kalendris valguspüha Diwalit. Sel puhul vestlesime Gingeri peakoka Dil Bahadur Gharti Chhetri’ga, kes liigutab leemekulpi küll Tallinnas, kuid pärit on hoopiski Nepaali pealinnast Kathmandust.
Viimati, kui Gingeriga vestlesime, olite Arsenalis just kohvikut avamas. Tänaseks on selles möödas 3 aastat. Kuidas Gingeril läheb?
Hästi, aasia toidu sõbrad on meid üles leidnud ja tundub, et inimestele meeldib. On tekkinud juba omad püsikliendid, kes on ka öelnud, et kui juba korra tuled, siis jäädki käima.
On inimesi, kes esimese asjana hõikavad „teil on see Ginger seal, väga hea koht,“ kui neile Arsenal keskust mainida. Tundub, et teil on tõesti oma fännibaas tekkinud.
Tundub nii, jah! Eks me muidugi püüame alati endast parima anda. Olen kokana töötanud pea 14 aastat, rännanud mitmetes riikides ja peamine eesmärk on olnud alati pakkuda sellist toitu, mis inimestele meeldib ja tuju heaks teeb!
Ginger kohvikus pakute India ja Tai köögi hõrgutisi. Mis on need märksõnad, mis neid kahte kööki iseloomustavad?
Mõlemas kasutatakse palju erinevaid maitsetaimi ja vürtse. India köögis on levinud rohkem karritoidud, Tais näiteks kasutatakse jällegi kookospiima. Aga on ka palju ühisosa, näiteks teatavad vürtsikuse astmed.
Tahtsingi kohe küsida, et kui inimene väga vürtsika toidu sõber pole, kas ta üldse leiab Gingeri menüüst midagi meelepärast?
Ikka leiab, mitte kõik aasia köögi toidud pole vürtsikad. Kuid alati võib paluda, et kokk teeks toidu vähem vürtsikaks. Teeme kõik toidud kohapeal valmis ja nii saame jooksvalt toitude vürtsikust muuta. Samas on meil ka inimesi, kes tulevad ja tahavadki just väga vürtsikat toitu. Eks ta maitse asi ole.
Seoses selle vürtsikusega… olen kuulnud, et nii Eesti kui ka ümberkaudsete riikide Aasia söögikohad modifitseerivad oma retsepte nii, et see kohalikele meelepärasem oleks. On sellel tõepõhja ka või ainult linnalegend?
Eks seal pisut tõde ole. Siinkandi inimesed ei söö tõesti alati nii vürtsikat toitu, kui näiteks minu kodumaal harjunud ollakse, kuid see ei tee siinseid toitusid vähem autentseks. Lihtsalt mõnedel roogadel on vürtsikaid maitseaineid vähem lisatud. Aga kui võrrelda näiteks Tai või India inimeste maitse-eelistusi eestlaste omaga, siis on siin muidugi omajagu erinevusi.
Tuleb aga meeles pidada, et näiteks India on meeletult suur riik – seal on juba ühe riigi sees ühel toidul nii palju erinevaid maitsenüansse, et ei saagi öelda, et mingi toit on nüüd „autentne India köök.“ Seal on eri regioonides eri toidud. Olen ise elanud New Delhis ja võin öelda, et Gingeris pakume ka rohkem sealse Põhja-India piirkonna maitseid.
Mis toidud on Gingeri külastajate lemmikud, mida kindlasti proovida tasub?
Populaarsemad on näiteks murg tikka masala (tandoori ahjus küpsetatud kanafilee tomati-sibula ja karri kastmes), butter chicken (kanafilee kreemjas tomatikastmes või, ingveri ja koriandriga) ja Peking chicken (kanafilee magusas tomati-küüslaugu kastmes/küüslauk). Viimane on küll tegelikult hoopis Hiina köögist pärit. Aga tundub, et kana on siin kõigi lemmik!
Kes ei tea, siis tandoori ahi on India köögis levinud küpsetamismeetod, kus püstise silindri kujulises saviahjus küpsetatakse kõrgel tulel marineeritud liha, aga ka näiteks leiba. Traditsioonilise tandoori ahju kuumus võib ulatuda lausa kuni 480 kraadini!
Ja meil on muide täitsa olemas ka eraldi vegan menüü!
Mis Su enda lemmik siit menüüst on?
Pean tunnistama, et mulle väga meeldivad needsamad toidud, mis meie klientidelegi. Ju need tulevad meil siis tõesti hästi välja!
Räägime magusatest asjadest. Milliseid magustoite Gingeris nautida saab?
Gulab jamon (Indiapärane magus kohupiimapall vanillijäätisega) on väga hea! Teeme ise ka aam wali kulfit (Indiapärast mangojäätist pistaatsiapähklitega). Ja no suur laste lemmik on muidugi friteeritud banaan vanillijäätise ja meekastmega. Pakume ka mango-juustukooki ja šokolaadi browniet.
27. oktoobril tähistatakse hinduistlikus kultuuris valguspüha Diwalit. Mis püha see Diwali täpsemalt on?
Diwali on püha, millega tähistame valguse võitu pimeduse ja hea võitu kurja üle. Kuna see on valguse pidu, siis kaunistame oma kodud, linnatänavad ja majad tulede ja küünaldega. Täpsemad traditsioonid on piirkonniti erinevad, meie Nepaalis näiteks palvetame mitmete jumalate poole ning küsime neilt õnne, õnnelikkust ja edu endale, perele ja tegelikult kõigile. See on rõõmus püha, pered veedavad koos aega ja sel ajal süüakse väga palju just kõikvõimalikke magustoite ja maiustusi.
Mida põnevat Ginger Diwali pidustuste puhul teeb?
Mina ise olen siis parasjagu puhkusel, justnimelt Diwalit tähistamas, kuid pakume siin teise peakoka juhendamisel traditsioonilisi Diwali toitusid ning kaunistame kogu kohviku valguspühale kohaselt sadade küünalde ja tuledega. Igaks juhuks tasub sel päeval laud ette broneerida, kui on tahtmine siis sööma tulla. Võib juhtuda, et näeme sel päeval ka traditsioonilisi India tantse…
Tule tähista Diwali valguspüha Gingeris 27. oktoobril!
Broneeri laud: arsenal@gingercafe.ee või +372 660 8880
Maitsev India ja Tai köök ootab Teid Arsenali Gingeris seitsmel päeval nädalas. Naudi traditsioonilisi toite, imemaitsvaid magusroogasid või rüüpa tervistavat ingveriteed Eesti suurima Buddha kuju seltsis!