Arsenali lugu

Arsenal on uus Põhja-Tallinna keskus. Arsenalis avas 2016 aasta sügisel uksed üle 30 poe ja teenusepakkuja ning 8 eripärast kohvikut ja restorani.

Arsenal on ainulaadse arhitektuuri ja looga kaubanduskeskus. Uhkes, punastest tellistest ajaloolises hoones on leidlikult kokku sobitatud tsaariaegne arhitektuur ja tänapäevased mugavused. Siin on olemas nii igapäevaselt vajalik toidupood, hulk spetsiaalpoode ja teenused, aga ka mitmeid hubaseid kohvikuid.

Kuigi paljudele seostub keskuse nimi eelkõige inglise jalgpalliklubiga, siis tegelikult on Arsenali puhul tegemist hoopis Eesti-aegse relvatehasega. Arsenali hoone ehitusega alustati tsaariaja lõpus 1917. aastal. Väärikas klassitsistlik hoone oli algselt plaanis kasutusele võtta kasarmutena. Kuna hoonet tsaariajal siiski valmis ei jõutud ja kasarmuna ei pruugitud, siis hakati juba Vabadussõja ajal Arsenali hoonet kasutama erinevate sõjaväe jaoks vajalike asjade tootmiseks.

Algusaastatel oli Arsenali, tolleaegse nimega Arsenaal, põhiülesanne kohandada kasutamiskõlblikuks Esimese maailmasõja ja Vabadussõja järel Eestisse mahajäänud relvi. Hiljem hoolitses Arsenal Eesti Kaitseväe varustamise eest. Arsenali tehases valmistati püstolkuulipildujaid, täpsuspüsse, käsigranaate, gaasimaske, tankitõrjemiine, suurtükilasemoona, optilisi vahendeid, padruneid ja relvade osi. Lisaks ehitati tehases isegi soomusautosid.

Teise maailmasõja alguses viidi Arsenali moodsamad seadmed ja arhiiv Venemaale. Pärast sõda asus hoonetes nõukogude meresuurtükiväe arsenal, mis tegeles laeva- ja rannasuurtükkide, hiljem ka rakettide ning relvade optika- ja elektroonikaseadmete hoolduse ning remondiga.

Eesti Vabariigi algusaastatel täitis Arsenal Eesti Kaitseväe tellimusi kuni hoonete müügini 2012. aastal.

2016. aasta sügisel avas uksed Põhja-Tallinna keskus Arsenal.

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamise jätkamisel nõustute küpsiste ja andmetöötlustingimustega.
Tutvuge lähemalt meie andmetöötlustingimustega.

OK