14 päeva avamiseni ja lasteraamatute kauplus “Erudiit”

Arsenal Keskuse avamiseni on jäänud 14 päeva. Kohtusime venekeelsete lasteraamatute kaupluse “Erudiit” omaniku Jelena Petrovaga ja rääkisime tänapäeva laste lemmikraamatutest, lugemisharjumuse kujundamisest ja -trendidest.

Kas tõesti on raamat parim kingitus?

Lastele – absoluutselt! Miski ei mõju nii tugevalt lapse intellektuaalsele arengule, kui tema läbi loetud raamatud.
Armastus raamatute vastu kujuneb juba lapsepõlves. Kui vanemad ise loevad, siis hakkavad ka lapsed lugema. Kui laps ei näe kodus raamatuid, siis on juba keerulisem temas lugemishuvi äratada.

Kuidas Teie oma äri alustasite?

Otsus äri alustada tuli 2007. aastal. Lapsed lõpetasid just kooli. See oli minu esimene äri. Ning kohe algas 2008. aasta majanduskriis. Oli raske, kuid taganeda polnud kuhugi. Poeg aitas, minia aitas, abikaasa aitas – kogu pere töötas ja firma kasvas kiirelt. Nüüd tegelevad lähedased oma asjadega, aga mina jätkan raamatuäris. Peamiselt müüme arendavat venekeelset lastekirjandust ja meil on viis kauplust Tallinnas ning üks Sillamäel.

Mida tänapäeva lapsed armastavad lugeda? Kui lapsed tulevad vanematega poodi, siis millise raamatu poole nad esimeses järjekorras käe ulatavad?

Meie raamatukauplustes müüakse arendavat venekeelset lastekirjandust koolieelikutele ja õpilastele – need on ka töövihikud ja õpikud. Endiselt on populaarsed erinevad entsüklopeediad.

Koolieelikutele meeldib värvida, kleepida, midagi meisterdada. Mõistagi meeldivad lastele multifilmide süžeede järgi kirjutatud raamatud – „Maša ja Karu“, „Autod“, „Lumekuninganna ja igavene talv“.

On ka midagi innovaatilist, näiteks 3D-raamatud. Kõigepealt tuleb pilt ära värvida ja seejärel laadida oma nutiseadmesse spetsiaalne äpp. Nii saab värvitud tegelased ellu äratada – nad käivad ringi ja jutustavad lastele muinasjutte.

Kõige väiksematele ostavad vanemad rääkivaid plakateid. Need aitavad õppida tundma tähestikku, loomi ja õppida sõnu. Vajutad nupule – ja sinult küsitakse, kuidas leida ühte või teist tähte või sulle loetakse luuletus. Samuti on nõudlus ka erinevate muusikaraamatute järele vene lauludega multifilmidest.

Kuidas Te oma raamatuid valite?

Kogemus. Sellega tuleb paar aastat tegeleda ning siis hakkad mõistma, mis pakub inimestele huvi ja mis mitte. Sageli toome kirjandust tellimise peale. Raamatuid tellivad ka need inimesed, kes on kolinud Eestist teistesse Euroopa Liidu riikidesse, käivad vanemate juures koolivaheaegadel ja viivad ära kilode kaupa raamatuid, et jätkata vene keele õpet. Need on kõige huvitatumad kliendid – otsivad veebist kaasaegseid autoreid ja meie toome neile raamatud.

Millistele kaasaegsetele autoritele tasub pöörata tähelepanu?

Väga huvitavalt on kirjutatud A. A. Ševtšenko sari „Ponaroškino“. Samuti Holly Webbi raamatud sarjast „Head lood loomapoegadest“, mis sobivad vanematele lastele.

Milliseid raamatuid loete oma lastelastele?

Mul on nelja-aastane lapselaps ja temale loen klassikalisi lasteraamatuid – Puškini raamatuid.

Teie raamatud on vene keeles. Aga mida leiaks eesti keelt kõnelev Põhja-Tallinna elanik Teie kauplusest?

Meil on palju temaatilisi pilte – „Aastaajad“, „Loomad“, „Ilm“ jne. Neid ostavad näiteks eesti õppekeelega lasteaiad. Samuti on meil palju muinasjuttude kangelastega dekoratsioonimaterjale, õppetabeleid ja muud.

Kust teil tuli mõte laieneda Arsenal keskusesse?

Põhjus on väga lihtne – meie kliendid on siin lähedal. Arvame, et Põhja-Tallinna elanikel on Arsenali keskusesse lihtsalt väga mugav tulla!

 

Arsenal Klubi

Soodustused, pakkumised, üritused

Liitu klubiga

Massive Presence Website